Vydymovanie

Vydymovanie

Vydymovanie a jeho história

Verí sa, že vydymovanie išlo ruka v ruke s „objavením“ ohňa a vyvinulo sa zo skutočnosti, že rôzne druhy dreva vydávali rôzne vône pri spaľovaní, keď ľudia sedeli okolo ohňa. Neboli to však len odlišné arómy – vydymovanie malo určite vplyv aj na náladu. Čím lepšie človek začal chápať prírodu a liečivé byliny okolo seba a čím rýchlejšie sa dozvedel o ich liečivých vlastnostiach a vôňach, tým rýchlejšie sa vydymovanie dostalo do jeho rituálov. Jeden dym slúžil na choroby, iný na relaxáciu, ďalší na vzývanie bohov, v ktorých pomáhal nadväzovať spojenie medzi smrteľníkmi a bohmi.

Už v starom Ríme sa bohom posielali žiadosti o zdravie, požehnanie úrody či potomstvo „per fumum“ – prostredníctvom dymu. V tejto súvislosti nie je prekvapujúce, že sa z toho vyvinul pojem „parfum“. Prekvitajúci a lukratívny obchod s produktmi na vydymovanie sa rozvinul v severnej Afrike, Grécku a Ríme. Vzácna živica sa do Európy dostala z Afriky a arabskej oblasti takzvanou kadidlovou cestou.

Veľký dopyt po vydymovacích výrobkoch bol najmä v stredoveku, keď sa mestá a osady rýchlo rozrastali a panujúce hygienické podmienky sa dali označiť prinajmenšom za katastrofu. Na ochranu pred chorobami alebo na ukončenie už aj tak nekontrolovateľných epidémií sa robili pokusy o ich „zahnanie dymom“. Tento takzvaný morový dym alebo dym strachu mal zo vzduchu odstrániť „démonov chorôb“. Používalo sa na to najmä santalové drevo a bylinky ako tymian, borievka, bobkový list, šalvia a rozmarín pre ich príjemnú vôňu.

Aj dnes sa vydmovanie používa v širokej škále kultúr na nadviazanie kontaktu s predkami, na meditáciu alebo na očistné rituály pre domov a psychiku. Často sa uskutočňuje počas špeciálnych dní alebo určitých udalostí, ako je slnovrat, spln, narodenie, svadba alebo smrť. Vydymovanie je tiež mimoriadne obľúbené ako rituál počas tzv. "vydymovacích nocí" – nocí medzi Vianocami a Tromi kráľmi. V niektorých kultúrach sa však používa aj na milostný život. Vône by mali vytvárať romantickú atmosféru a zvyšovať erotickú náladu.

Účinok

Pri spaľovaní rastlín a drevín sa uvoľňujú špeciálne molekuly vône, ktoré sa do organizmu dostávajú vzduchom, ktorý dýchame. Zachytávajú ich zmyslové bunky, ktoré následne posielajú správy do mozgu. Ich preposlanie do zodpovedajúcich oblastí v nervovom systéme môže dokonca ovplyvniť hormonálnu rovnováhu. V dôsledku toho sa rozvíjajú nálady a pocity, ktoré ovplyvňujú človeka ako celok: telo, podvedomie a aj dušu. Keďže si vydymovanie vyžaduje aj odpočinok, môže v súvislosti s vdychovaním dymu viesť k hlbokému uvoľneniu.

Čo je to vlastne kadidlo?

Všetky materiály, ktoré spolu s dymom pri spaľovaní uvoľňujú aj vône, sú zahrnuté pod pojem kadidlo: bez ohľadu na to, či ide o živice, dreviny alebo byliny. Sú bohaté na éterické oleje a dostupné vo forme čistých látok (živice, bylinky, dreviny či časti rastlín), ako aj vonných zmesí, vonných tyčiniek či ihlanov.

Spôsoby vydymovania

Vydymovanie na drevenom uhlí

Dôležité je mať správne žeravé uhlíky, ktoré by nemali byť príliš horúce, inak sa na nich vydymovacie produkty pripália. Ak sa v piecke či krbe vytvorila biela vrstva popola, žeravé uhlíky sú dokonalé. Dôležité je aj poradie, v akom sa kadidlo umiestni: do kadidelnice vložte najprv živicu a potom bylinky, aby sa príliš rýchlo nepripálili. Najlepšie je použiť tvrdú, suchú živicu, ktorá schla po dobu niekoľkých rokov.

Ak nemáte pec, použite špeciálne drevené uhlie alebo predhotovené uhoľné tablety, ktoré sú umiestnené v ohňovzdornej nádobe. Ako protipožiarna ochrana pod uhoľné tablety sa odporúča piesok alebo drobné kamienky. V ideálnom prípade sa týmto spôsobom vydymujú živice, ktoré sú pre tento typ obzvlášť vhodné, pretože len teplom žeravého uhlíka dokážu naplno rozvinúť svoje charakteristické arómy.

Ohrievač a sitko

Vydymovanie s ohrievačom a sitkom sa podobá princípu vonných lámp. Sitko s vonnou zmesou sa namiesto olejovej misky položí na ohrievač, ktorý mimoriadne jemne žiari. Veľkou výhodou tejto metódy je, že vývoj dymu sa dá obzvlášť dobre regulovať vzdialenosťou medzi sitkom a plameňom. Je tiež vhodný najmä pre byliny a vonné zmesi. Tie by nemali horieť, ale pomaly „vädnúť“ a jemne dymiť.

Vonné tyčinky a ihlany

Najjednoduchším a najpraktickejším spôsobom vydymovania je použitie hotových vonných tyčiniek alebo ihlanov. Stačí vhodný držiak, v ktorom môže kadidlo bezpečne dymiť. Stačí zapáliť hrot, sfúknuť plameň a nechať paličku dymiť. Svoju aromatickú vôňu tak šíri rovnomerne v miestnosti až do úplného vyhorenia.

V tomto bode je dôležité venovať osobitnú pozornosť kvalite vonných tyčiniek, pretože lacný tovar so syntetickými prísadami môže byť niekedy dokonca zdraviu škodlivý. Preto je lepšie siahnuť po drahších výrobkoch, urobiť si prieskum pred nákupom a používať známe značky. Informácie o kvalite môže poskytnúť aj krajina pôvodu, pretože skúsenosti ukazujú, že najkvalitnejšie produkty pochádzajú z Japonska, Nepálu a Tibetu. Vyzdvihnúť treba kvalitu švajčiarskej značky farfalla, ktorá pri vonných tyčinkách Faircense zaručuje nielen používanie prírodných a certifikovaných surovín, ale aj prísne dodržiavanie pravidiel fair trade.

Voňavému dymu by ste sa nemali vystavovať príliš často a príliš dlho – v každom prípade menej je viac. Nevyhnutné je aj vetranie, aby vonné tyčinky nespôsobili zdravotné problémy. Zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu cez otvorené okná a dvere, aby sa dym mohol rozptýliť. Ideálne je používať vonné tyčinky v exteriéri.

V našej kategórii vydymovanie nájdete všetko, čo k vydymovaniu potrebujete.

Tipy

  • Pri vydymovaní dbajte na to, aby ste používali ohňovzdornú podložku!
  • Nikdy nenechávajte kadidlo bez dozoru a nevydymujte v blízkosti horľavých predmetov!
  • Nevydymujte v prítomnosti detí, tehotných žien a zvierat!