Strie

Strie

Strie nie sú choroba, nanajvýš kozmetický problém

Sú vnímané ako hlboko ženský problém. V tehotenstve sa ich bojí každá žena, no v skutočnosti sa vyskytujú aj v puberte alebo pri rýchlom priberaní. Aký je dôvod vzniku a čo sa dá s nimi robiť? Môžeme sa nejako preventívne chrániť? A aké sú možnosti, ak sa už objavili?

Poďme na to postupne.

Čo sú to strie a ako vznikajú?

Nepríjemné pruhy, tiež známe ako striae cutis, striae cutis distensae, striae cutis atrophicae alebo striae gravidarum, sú drobné jazvy na koži, ktoré vznikajú v dôsledku nadmerného napínania tkaniva. Vyskytujú sa najmä na bruchu, bokoch, stehnách, zadku, nadlaktí, prsiach alebo aj chrbte – v závislosti od príčiny. Pubertálne známky spôsobené rýchlym pozdĺžnym rastom sa častejšie nachádzajú na stehnách a chrbte, zatiaľ čo rýchly prírastok hmotnosti môže postihnúť aj brucho, nadlaktie a záhyby v podpazuší. Ako už bolo spomenuté, strie sa môžu objaviť aj v tehotenstve, ale aj pri užívaní kortizónových prípravkov či u mladých kulturistov. To ukazuje, že strie nie sú čisto ženským fenoménom.

Dôvodom ich vzniku je veľký stres na koži v kombinácii s rôznymi faktormi, ako je slabé spojivové tkanivo alebo hormonálne zmeny. To spôsobí, že sa kolagénové vlákna v derme roztrhnú a elastínové vlákna sa pretiahnu. To vedie k trvalému pretiahnutiu pokožky a objavujú sa pruhy. Najprv sú modro-červené alebo červenofialové, časom však zosvetlia až biele a stanú sa menej viditeľnými. Proces však nie je reverzibilný.

Prečo sú často spájané s tehotenstvom?

To sa dá jednoducho vysvetliť: strie sa často vyskytujú počas tehotenstva, pretože sa mení hormonálna rovnováha a zvyšuje sa hladina kortizolu, čo môže obmedziť elasticitu pokožky. Na jeho vývoj však môžu vplývať aj iné faktory, ako napríklad rýchly prírastok hmotnosti, rodinná predispozícia (slabé spojivové tkanivo) alebo vek. Ženy s citlivou, svetlou pokožkou alebo veľmi mladé ženy majú tendenciu mať vyššie riziko vzniku strií ako iné.

Prevencia a starostlivosť

Nie je vedecky jasné, či sa striám dá skutočne účinne predchádzať. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť preventívne na podporu pokožky a spojivového tkaniva:

  • zdravé stravovanie
  • dostatočný pitný režim
  • šport a cvičenie
  • studená sprcha
  • masáže suchou kefou
  • špeciálna kozmetika, ako sú krémy, oleje alebo pleťové vody

Tehotné ženy môžu tiež nosiť spodnú bielizeň podporujúcu brucho alebo tehotenské pásy, ako aj podporné podprsenky, ktoré môžu poskytnúť určitú úľavu spojivovému tkanivu. Namáhanú pokožku je tiež dôležité hydratovať, pretože rovnako ako zvyšok ženského tela v tomto období podáva nadľudské výkony. Pokožka potrebuje všetku podporu, ktorú môže dostať. Akákoľvek forma komplexnej starostlivosti o vaše rastúce bruško a prsia je chvíľou starostlivosti o seba a všímavosti, ktorá nikdy nemôže byť zbytočná.

Zbaviť sa existujúcich pruhov - je to možné?

Akonáhle sa strie prejavia, po 1 - 2 rokoch zbelejú, pretože sa zjazvujú. Žiadne krémy ich však neodstránia - nech už reklama sľubuje čokoľvek. Rovnako nie je isté, či lekárske zákroky môžu poskytnúť úľavu – tie sú v každom prípade zdĺhavé a drahé. A istý nie je ani výsledok. Jedinou otázkou je, či je to vôbec potrebné: ste krásna taká, aká ste - s pruhmi alebo bez nich!

Ak hľadáte produkty na prevenciu strií alebo chcete svojej namáhanej pokožke dopriať extra starostlivosť - bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste tehotná – všetky produkty na to určené nájdete v kategórii tu.